24 Kasım 2013 Pazar

Marelli dijital (digital, akıllı) elektronik kapı dürbünü ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

  Marelli dijital (digital) elektronik kapı dürbünü ne işe yarar ve nasıl kullanılır?


                Size masraf çıkaracak bir konu daha buldum kusura bakmayın. Ama gerçekten kullanışlı bir ürün, anlatınca anlayacaksınız. Daha önceden Yale ‘nin ürünüyle ilgili yazmıştım, bu ürün onun yarı fiyatlarına aynı işi görebilmenizi sağlayacak, dolayısıyla masraf çıkaracak değil de bu yazıdamasrafınızı kısmanızı sağlayacak bir ürünle ilgili sizi bilgilendirmiş olacağım.

                Malum evlerimizde normal dandik dürbünlerden var büyük bir oranla. Bu dürbünlerin de zaten kendine faydası yok, böyle buğulu romantik bir bakış yakalıyorsunuz dürbünden bakarken, şansınız varsa da karşıdaki insana yakın bir görüntü hasıl oluyor size. Tanırsanız da açıyorsunuz.

                Çocuklarınız ve yaşlı insanlar da olabiliyor tabi evlerde. Bir de bunların yanında selvi boylu Türk ırkının istisnai örneklerinden olan kısa boylu insanlar da olabiliyor. Bu insancıklar peki nasıl bakacak kapı dürbününden? Ey çelik kapıcılar düşündünüz mü bunu hiç? Ta yukarılara koyuyorsunuz dürbünleri. Uzanamadıkları ve boyları yetmediği içindürbünden bakamayan çocuklar, kısa boylu insanlar maalesef kim olduğunu bilmeden kapıyı açabiliyorlar. Şaka bir yana bu gerçekten çok büyük bir sorun, bence en büyük sorunlardan biri hatta. Allah korusun. Yaşlı insanlar da hem dürbünden bakamayabilirler, hem de baksalar dahi muhtemelen küçücük görüntüden kimin geldiğini anlayamayabilirler. Bu da çok sakıncalı bir durum özellikle yalnız yaşayan yaşlılarımız için, çünkü kötü niyetli insanların en büyük hedeflerinden oluyorlar. Güvenlik açısından son derece sakıncalı yani eski tip dürbünler.
 

   
                Hadi diyelim kapı dürbününüzün görüntüsü henüz bozulmamış, siz de gürbüz, uzun boylu, genç bir insansınız ve karşıdakini rahatlıkla tanıyabiliyorsunuz. Ammavelakin bu dürbünler arka taraftaki ışığı gösterdikleri için (bazılarından hatta içerisi dahi görünebiliyor) , hırsızlar ve kötü niyetli insanlar evin içinde insan olup olmadığını rahatlıkla anlayabiliyor ve ona göre gardını alıyor. Yani sizin durumunuzdan bağımsız olarak da bu dürbünler sizin güvenliğinizi tehlikeye atıyor.

 

                Hadi hırsız olmasın kapıdaki, sevmediğiniz bir tanıdığınız, komşunuz vs. olsun, daha da kötü maazallah.  :) Bir baktınız mı dürbünden, arka tarafta karaltı olup da dürbünden baktığınız anlaşıldığından seve seve açacaksınız o kapıyı çare yok. Psikolojiniz, durumunuz, kıyafetiniz, evinizin durumu önemli değil, çünkü sizin çat kapı gelen işgüzar tanıdığınız size kahve içmeye gelmiş ve sizin evde olduğunuzu biliyor artık. Haydi iyi kahveleerr…

                Bu biraz daha teknik ve uç bir durum, muhtemelen bizim ülkedeki hırsızlara gelmemiştir ama yine de kısa bir bilgi geçeyim. Fuarlardan birinde gördüm adamlar “reverse door viewer” gibi bir ürün satıyor, dürbünün dışına koyuyorsun üründen bakınca iç taraf kabak gibi gözüküyor. Güya FBI vs için yapmışlar ama dışarı da çatır çatır satıyorlar. Umarım yazımı hırsızlar okumaz da onlar için de bir çığır açmış olmam. Gerçi benim yazımı okuyacak kadar olan hırsız da evlerle uğraşmayan daha nitelikli dolandırıcı falandır muhtemelen, o yüzden de sıkıntı olmaz diye düşünüp kendimi rahatlatıyorum. :)

   
                Yazdım yazdım konuya geçemedim bir türlü, ama bunların hepsine bir anda çözüm bulduğu için önce bu sorun yumağını yansıttım. Marelli ‘nin dijital kapı dürbünü öncelikle tüm kapılara uygulanabiliyor. Tabi kapınızda normal bir dürbün varsa, kapınızda nuhnebiden kalan iyice değişik dürbünler varsa yapacak bir şey yok. Kapınızdaki eski dürbünü çıkarıyorsunuz ve bunu kolaylıkla monte edebiliyorsunuz. Hiçbir zorluğu olmadan 15 dakikada monte edebilirsiniz. Montajıyla ilgili videoyu da aşağıda görebilirsiniz :

                Bu ürünü takınca sadece düğmesine basarak dışarıdaki görüntüyü net bir şekilde içerideki ekrandan görebiliyorsunuz. Peki bu sorunlarınızı nasıl çözüyor? Muhtemelen zaten size çözmüşsünüzdür de ufak bir azınlık için kısaca anlatayım :


1)      Marelli dijital kapı dürbünü sayesinde eski dürbünlerin buğulu görüntüsü yerine net olarak karşı tarafta kim olduğunu rahatlıkla görebiliyorsunuz.

 


2)      Yaşlılar, çocuklar ve kısa boylular dahil kim olursa olsun dijital dürbünün düğmesine basabildiği sürece net bir 
şekilde içeriden dışarıdaki kişiyi görebilir ve güvenli bir şekilde kapıyı açıp açmamaya karar verebilir.

3)      Dijital kapı dürbününün kullanıldığı kapılarda hırsızlar dışarıdan içeriyi göremedikleri için evde ışık olup olmadığı ile ilgili bir bilgileri de olamaz.


4)      Tabi istenmeyen misafirler durumu da bu dürbünde geçerli olmuyor; çünkü siz dışarıda kim olduğunu görürken dışarıdaki misafirinizin sizin içeride olduğunuzdan hiçbir şekilde haberi olmuyor. Siz de çocukları susturursanız bekler bekler giderler evde olmadığınızı düşünüp. :)


5)      En son bahsettiğim gibi dürbüne koyularak içeriyi görmeye yarayan aletler tabi ki bu üründe kullanılamaz.


 


Tabi sizin güvenlik, istenmeyen misafir, rahatlık vs. gibi sorunlarınızı bir kalemde çözen bu ürün, bir de üzerine kapınızda çok şık duruyor.  Son teknoloji bu ürün sayesinde isteyerek (!?) :)  çağırdığınız misafirlerinizi güzel ve şık bir dış kapıyla hoş geldin diyebilirsiniz. Tabi ki eski dandik dürbünlerle görüntüsü karşılaştırılamaz. Sipariş vermesi de çok kolay,  http://www.hirdavatfirsati.com/p-4487-Celik-Kapi-Aksesuarlari-Marelli-digital-dijital-kapi-durbunu-DIJITALD-.html online satış sitesinden en uygun fiyatlarla satın alabilir ve 2-3 gün içinde elinizde olmuş olur oturduğunuz yerden.
Bunların daha teknolojik olanları da var, fotoğraf çeken, kameraya çeken, üzerinde zil olan vs. gibi artık onları da sonra tanıtırım, basic modeli de şimdilik tüm bu işlerinizi görüyor, cebinizden çok para çıkmasına gerek yok bence. 

Güvenli günler dilerim…


Öner TÜRKSEVER

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder