1 Ağustos 2011 Pazartesi

Topuzlu Kilit (amerikan tipi kilit,otel tipi kilit) nasıl değiştirilir?

TOPUZLU KAPI KİLİDİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

                Topuzlu kilidin değiştirilmesini daha kolay anlayabilmeniz için aşama aşama anlatmak istiyorum :

1. Aşama : İlk önce eski topuzlu kilidinizi çıkarmanız gerekiyor. Bunun için de topuzlu kilidin anahtarsız tarafından işlem yapmanız gerekiyor. Anahtarsız kısımdaki topuzu hafif yana çevireceksiniz ve kilidin boyun kısmında bulunan deliğe bir tel (yeni topuzlu kilit aldıysanız üçgen şeklinde bu işi yapmak için bir parça çıkar içinden) sokup ittirirseniz topuz yuvasından çıkar.

2.Aşama : Topuzun yuvasından çıkardığınız kısımda üstten geçen ayna vardır. O aynayı bir tornavida ile kanırtarak çıkarabilirsiniz. Zaten büyük ihtimalle geçmedir o ayna ve kolaylıkla çıkarılabilir.

3.Aşama  : Topuzlu kilidin kapıya vidalandığı kısım ortaya çıkar. Onun iki vidasını sökerek bu parçayı da alabilirsiniz. Artık topuzlu kilit çıkarılmaya hazırdır. Arka tarafından çekerek çıkarabilirsiniz topuzlu kilidi.

4.Aşama : Eğer eski topuzlu kilidin dilini değiştirmek istiyorsanız dilini çekip çıkarabilirsiniz; yok eğer dilinizde bir bozukluk yoksa ve dili değiştirmeyeceksiniz onu çıkarmanıza gerek yok yeni topuzlu kilidinizde de onu kullanabilirsiniz.

5.Aşama : Yeni topuzlu kilidinizde de aynı aşamaları geçmelisiniz. Önce anahtarsız kısımdan topuzu yerinden çıkaracaksınız.

6.Aşama : Ayna ve diğer parçayı da çıkardıktan sonra kalan parçayı o deliğe sokmanız gerekmektedir. Eğer eski dili yerinden çıkardıysanız yeni dili yerine sokmalı ondan sonra topuzlu kilidi delikten geçirmelisiniz. Dilin kilidin yuvasına geçtiğinden emin olmalısınız. Eğer topuzlu kilidi döndürdüğünüzde dil içeri giriyorsa yuvasına geçmiştir.

7.Aşama : Diğer taraftan metal parçayı vidalayarak topuzlu kilidi sabitleyeceksiniz , sonra da saten aynayı bu parçanın üzerine geçireceksiniz.

8.Aşama : En son olarak topuzlu kilidin diğer yuvarlak parçasını da yuvasına geçirerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Topuzlu kilit olarak piyasada pek çok marka bulunmaktadır ve bir çoğu gerçekten kalitesizdir. Bu sebeple de kısa sürede bozulmaktadır. Bu da içeride insanların kalması ve dışarı çıkamaması, kapının kilitlenememesi gibi sorunlarla karşı karşıya getirmektedir. Özellikle kapının açılamaması ve içeride kalınması durumlarında çilingire ödenen paralar veya  kapının kırılması sonucu oluşan zararlar topuzlu kilitlerin fiyatından çok daha fazladır. Bu sebeple evinizdeki topuzlu kilitlerden biri bile bozulduğu takdirde evdeki tüm topuzlu kilitleri değiştirmek sizin için çok daha az maliyetli olacaktır. Tabi ki iyi kaliteli bir ürün taktığınız takdirde.

Piyasadaki en kaliteli  topuzlu kilit markası POSSE markalı olanlardır. Çoğunuzun bilmediği bir marka olabileceği için şaşırabilirsiniz; fakat kendi deneyimlerimizden kesinlikle sorun yaşamayacağınız bir topuzlu kilit olarak POSSE markalı topuzlu kilitleri size tavsiye edebiliriz. Şöyle ki yaklaşık sattığımız 30.000 adet POSSE topuzlu kilitten arızalı gelen sayısı 5 i geçmez ve onlarda da incelemeler sonucu görülmüştür ki anahtar kaybı sonucu müşterilerin topuzlu kilide zarar vermeleri sonucunda bozulmuşlardır. POSSE topuzlu kilitlerini http://www.hirdavatfirsati.com/src.asp?srccat=0&srcmake=66&que=&image=Bul  internet sitesinde bulabilirsiniz.       

Topuzlu kilit seçimiyle ilgili daha detaylı bilgiyi bir sonraki makalemde bulabilirsiniz.

Öner TÜRKSEVER

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder